• Ємність – це найважливіший параметр оксид-срібних батарейок, величина якого безпосередньо пов'язана з періодом їх роботи у певному годинниковому механізмі. Якщо для вимірювання напруги батарейки доступний широкий вибір вимірювальних пристроїв, то для вимірювання ємності таких пристроїв не існує. Більш того, величину ємності принципово неможливо виміряти навіть за наявності виміряної напруги або струму при певному навантаженні. Неможливість безпосереднього вимірювання ємності пов'язана з фізико-хімічними властивостями оксид-срібних батарейок.

R303 (175 mAh) Великий вміст срібла забезпечує
мінімальне зниження напруги аж
до повного виснаження батарейки.
Інакше кажучи, батарейка, з досить виробленим ресурсом має напругу, яка може дещо відрізнятися від номінальної, тим самим підтверджуючи її придатність для подальшої експлуатації.
Оцінити величину ємності конкретної батарейки можливо лише емпіричним шляхом, заснованим на методиці її повного деструктивного розряду. Відповідно до міжнародного стандарту IEC60086-3 батарейка піддається безперервному розряду в ланцюгу з постійним опором. Величина опору має певне значення для кожного конкретного типу батарейки та забезпечує струм розряду, максимально наближений до реальних умов її роботи. Процес розряду може тривати кілька тижнів, допоки напруга батарейки не знизиться до 1,2V.
Усереднене значення напруги, отримане за період деструктивного розряду, лежить в основі розрахунку ємності батарейки. Весь процес вимірів та пов'язаних з ними розрахунків суворо регламентований і тому потребує спеціальних умов та обладнання.
• Напруга та методика її вимірювання можуть вплинути на працездатність батарейки, яку мають встановити у годинниковий механізм.
Перевірку свіжої батарейки слід розпочати з вимірювання напруги в режимі відкритого
ланцюга – OCV (Open Circuit Voltage). Для цього слід використовувати вимірювальні пристрої з високим вхідним опором щонайменше 10 МОм. Для оксид-срібних батарейок RENATA значення виміряної напруги може бути в межах 1,57-1,63V. При цьому будь-яке з цих значень не говорить про перевагу однієї батарейки перед іншою. Ба більше, отримані результати ніяк не пов'язані з ємністю батарейок, а тим більше її величиною.
На практиці, як правило, перевірку батарейок здійснюють пристроями, які мають значно менший вхідний опір, тим самим навантажуючи батарейку певним навантаженням. Така перевірка кваліфікується як вимірювання напруги в режимі закритого
ланцюга – CCV (Closed Circuit Voltage). При виборі пристроїв для вимірювання напруги завжди слід пам'ятати, що типове споживання годинникового механізму не перевищує 1-2 µA.
При перевірці напруги тестером Renata BWT-94 або приладом WITCHI Analyzer Q1 (режим low drain), при якій струм навантаження становить приблизно 1mA, величина напруги може бути нижчою за номінальну, а іноді навіть на рівні 1,45V. Особливо це помітно, якщо аналогічний тест провести з батарейками інших виробників, у яких це значення буде близьким до номінального. Занижена напруга не свідчить про несправність батарейки або зменшену залишкову ємність. Ця особливість є результатом взаємодії спеціальних добавок
у хімічній системі безртутних оксид-срібних батарейок RENATA.
Унікальна та запатентована конструкція дозволяє чудово захистити ємність протягом усього терміну придатності батарейки. Це свого роду «спосіб самозахисту» в режимі відкритого ланцюга. Унікальне поєднання конструктивних особливостей та хімічних добавок
дали можливість досягти надмалих струмів саморозряду, у такий спосіб підтримуючи стабільне значення ємності протягом усього терміну зберігання батарейки, що забезпечує її тривалу та безперебійну роботу у годинниковому механізмі.
Найважливішою особливістю нових безртутних батарейок RENATA є їх реактивування після проведення первинного вимірювання напруги. Слідом за вимірюванням, у якому батарейка піддається певному навантаженню, у ній активізуються процеси відновлення номінальної напруги.
Для отримання найкращого результату реактивації батарейок необхідно дотримуватись певних правил. Так, якщо як вимірювальні пристрої застосовуються Witschi New Tech Handy або Witschi Analyzer Q1 з величиною навантаження 2 кΩ, то тривалість вимірювання не повинна перевищувати 10мс.
За такої умови напруга під час першого тесту може бути в межах 1,4-1,45V. Для нормального процесу реактивації батарейки та відновлення напруги другий тест необхідно проводити не раніше ніж через 30 секунд. Іноді потрібно провести кілька тестів перевірки до встановлення стабільного значення напруги, але при цьому суворо дотримуючись тимчасових параметрів самого процесу вимірювання. В протилежному випадку, разом з процесами відновлення ви можете перевантажити батарейку, скоротивши термін її роботи у годинниковому механізмі.
При установці або заміні елемента живлення проводити обов'язкову процедуру реактивації немає необхідності, оскільки цей процес завершиться природним шляхом вже у годинниковому механізмі.
• Low drain і High drain – чи такі важливі ці характеристики, що розділяють оксид-срібні батарейки на дві окремі групи. Ці словосполучення характеризують здатність батарейок забезпечити "малий потік енергії" (low drain) або "великий потік енергії" (high drain).
До першої групи (low drain) належать батарейки, в яких як електроліт застосовується гідрооксид натрію – NaOH, тому вони мають досить високий внутрішній опір. Цей тип батарейок чудово працює в годинниках з малим постійним енергоспоживанням, в яких наявна тільки індикація часу. Завдяки високому внутрішньому опору природний саморозряд цих батарейок складає менше 5%на рік, і вони мають дуже низьку ймовірність протікання електроліту. Термін зберігання таких батарейок становить не менше 3-х років.
В якості електроліту для другої групи (high drain) використовується гідрооксид калію – KOH. Внаслідок його високої питомої електропровідності батарейки цієї групи мають низький внутрішній опір і тому здатні забезпечувати досить високі рівні пікової напруги. З огляду на ці особливості, батарейки використовуються в годинниках з енергоємними функціями – підсвічування, звукові сигнали, робота хронографа і т.п. Батарейки цієї групи мають термін зберігання у межах 2-х років і природний саморозряд не більше 10%.
При встановленні батарейок тієї чи іншої групи необхідно дотримуватися певних правил:
- встановлення батарейки з високим внутрішнім опором у годинник з енергоємними функціями, тобто з підвищеним споживанням струму, може призвести до некоректної роботи таких функцій, як підсвічування або будильник. До того ж, через підвищені струми і надмірну напругу є ризики короткого замикання батарейки і, як наслідок, поява протікання електроліту.
- якщо батарейка з низьким внутрішнім опором встановлюється в годинник з низьким споживанням, то період її роботи може бути навіть більшим за термін, заявлений виробником годинникового механізму. При цьому ризики протікання електроліту можливі лише після закінчення терміну експлуатації батарейки.
Для того, щоб надовго зберегти свій годинник, необхідно неухильно дотримуватися основного правила, яке випливає із самої природи оксид-срібних батарейок. Після того як батарейка повністю виробила свій ресурс, її необхідно витягти з годинника. В іншому випадку підвищується ймовірність витікання електроліту та пошкодження годинникового механізму.